V čechách projekt vznikl v roce 2019 na základě inspirace mezinárodním projektem SOMA Breath, který založil v roce 2016 Niraj Naik, brit indického původu. Učení systému SOMA se opírá o tisíce let kultivované vědění o dýchání z Jógy a Pranajámy, inspiruje se novodobými přístupy jako je Wim Hof Method a v maximální možné míře nabádá k osvětě a zdravému dýchání v souladu s učením Dr. Konstantina Buteyka.
Jedna z největších přidaných hodnot dechového systému SOMA je využití Trypnaurální hudební technologie (zdroj: Trypnaural Brainwave Entertainment) jako doprovodu při dechových cvičeních a vedených meditacích. Poslech této hudby a jejích specifických frekvencí skrytých na pozadí moduluje frekvence mozkových vln a zvyšuje aktivitu vlnových délek Alfa a Gamma. To výrazně podporuje snahu dýchajícího o dosažení hlubokých stavů meditace, podporuje celotělové uvolnění a efektivně snižuje stres.
Ještě než Niraj založil školu SOMA dýchání proslavil se svým projektem The Renegade Pharmacist, prostřednictvím kterého se snažil o osvětu společnosti v oblasti zdravotnictví a holistického přístupu ke zdraví. Podařilo se mu způsobit několik celosvětových pozdvižení tím, že mimo jiné vytvořil přehlednou a studiemi podloženou publikaci o tom, co způsobí v lidském těle vypití jedné malé plechovky Coca-Coly a Coca-Coly Light. Jeho články byly sdíleny v předních médiích v Americe, Austrálii i Velké Británii a byl poté hostem mnoha televizních pořadů. (https://www.news.com.au, https://www.medicalnewstoday.com, https://therenegadepharmacist.com)
Niraj byl původně lékárník, ale právě díky této profesi nakonec sám vážně onemocněl. Jak sám uvádí, byl pouze svědkem toho, jak si k němu lidé chodí pro stále větší a větší množství léků. Z jeho doživotní diagnózy smrtelného onemocnění tlustého střeva ho po několika letech vážné nemoci zachránil jeho příbuzný pomocí Ajurvédské medicíny a dechových cvičení. Následně se Niraj za pult lékárny už nevrátil a místo toho začal lidem, kteří mu naslouchali poskytovat lekce, jak v sobě aktivovat svou vlastní “přirozenou lékárnu”, mimo jiné hlavně prostřednictvím svého dechu.
S rostoucím veřejným povědomím o účincích dýchání pomocí Wim Hof Method, přibývajícími vědeckými studiemi a díky většímu zájmu z řad odborné veřejnosti SOMA Breath brzy otevřel možnost mezinárodní certifikace instruktorů. Já jsem byl první čech, který tuto certifikaci získal a začal tuto techniku v čechách učit. Nyní společně s týmem SOMA DECH zastupuji SOMA Breath pro Česko a Slovensko. Čas rychle utekl a letos napodzim se bude konat i první vlna certifikací SOMA přímo v Čechách a kompletně v českém jazyce.
Co tomu však předcházelo? Úplně poprvé jsem se o SOMA doslechl od světoznámého influencera ve fitness Bena Greenfielda. V té době jsem měl za sebou léta praxe WHM, několik holotropních dýchání a úspěšně jsem si pomocí Buteyka pomohl od alergie a astmatu. Dech byl pro mě v té době úplně vším a zcela mě pohltil. Moje první zkušenost se SOMA dýcháním mě naprosto ohromila. Nemohl jsem uvěřit jaký poklad jsem našel díky videu, ve kterém Ben sdílel jednu ze svých dechových zkušeností. Pak už to šlo ráz naráz a během několika týdnů jsem se stal studentem Nirajova výcviku.
SOMA mě oslovila hlavně svou rozmanitostí a mnoha možnými způsoby použití. Dokáže člověka velice rychle zklidnit, kvalitně uvolnit, navozuje hluboké meditativní prožitky s jemně transcendentálními aspekty. Kombinuje v sobě všechny prvky a benefity dechových systémů, které mi v životě tolik pomohly. Svou strukturou je SOMA velice podobná dýchání podle Wima Hofa, prožitky při dýchání by se dali popsat jako menší ochutnávka holotropního dýchání a svou technikou se v mnoha ohledech prolíná s Buteykovou metodou zdravého dýchání.
Primární účel celého učení se točí okolo pochopení základů dýchání a vylepšení podvědomých návyků jak dýcháme. Umožňuje čerpat z hlubokých prožitků sebe sama skrze dechové meditace a využívá techniky osobního rozvoje založené na poznání neurověd pro dosažení životních cílů.
Základními stavebními prvky SOMA jsou:
Prostřednictvím SOMA se lze efektivně nabudit a aktivovat nebo navodit stav flow s dávkou kreativní inspirace či se hluboce uvolnit, zrelaxovat a úplně vypnout hlavu. Záleží vždy jaká je tvá potřeba a záměr. Rozdílných stavů dosahujeme pomocí jiných rytmů a délky dýchání, zvolením adekvátního hudebního doprovodu a související práce s tělem a hlasem.
Velkou přidanou hodnotou, která je dnes stále ještě málokdy doceňovaná, je cvičení nádrží dechu ve výdechu a v nádechu. V těchto momentech dochází v našem těle k hypoxickému a hyperkaptickému prostředí zároveň. Oba tyto stavy, tedy méně kyslíku a zároveň více oxidu uhličitého v krvi a tkáních spouští mnoho ozdravných až léčivých fyziologických procesů. Niraj Naik i Ben Greenfield se opakovaně odkazují na studie, které naznačují potenciál SOMA vytvářet v těle prostředí pro zvýšení cirkulace kmenových buněk do celého těla. Tyto buňky jsou schopné nahradit a opravit jakoukoli poškozenou tkáň, ať už se jedná o sval, kost nebo orgán. Od zapnutí naší “vnitřní lékárny” to tedy opravdu nemá příliš daleko, že?
Léta praxe všech možných i nemožných dechových technik mě stále více utvrzují v názoru, že nejvíce záleží na dané životní etapě konkrétní osoby. Stejně jako v sobě máme “vnitřní lékárnu”, tak máme i vnitřní moudrost těla, která nám řekne, kdy je pro něj něco dobré a kdy už má dost. V holotropním dýchání existuje i pojem “vnitřní samo-léčebná inteligence” naší psyché, která nás může nasměrovat na cestu uzdravení a zlepšení našeho duševního zdraví.
Kámen úrazu je však v tom, že dnes většina z nás nemá na tyto přirozené moudrosti žádné napojení a jsou vůči řeči a signálům těla z velké části slepí. Je to společný fenomén života v moderní společnosti, přemíra psychického stresu, která zapříčiní uvíznutí v mysli a odpojení se od přirozenosti a vnímání těla. Proto se může stát, že i jinak dobré a zdravé cvičení si můžeme v dobré víře naordinovat podle obecných instrukcí a místo vylepšení zdraví může mít opačný efekt.
Nejsem obecně zastánce extrémů a moje zlaté pravidlo “2:1” zní: věnuj vždy dvou třetinový podíl času vyhrazeného pro práci s dechem ozdravným a relaxačním dechovým technikám a jednu třetinu hyperventilačním, zážitkovým a transformačním technikám. Do první kategorie se řadí Buteyko, strečink dýchacích svalů a např. zvyšování vitální kapacity plic. V druhé kategorii se nachází Wim Hof, Holotropní dýchání a třeba i SOMA DECH.
Mé doporučené dávkování SOMA je tedy následující: pokud to zrovna potřebuješ a přináší ti to benefity, dýchej klidně každý den. Zpozorni však, pokud už je to několik měsíců v kuse a zamysli se, zda ti to více bere či dává. Udělej si introspekci, jakým dalším dechovým cvičením se věnuješ a zda dlouhodobě udržuješ pravidlo 2:1. Dýchání není černobílé a uvíznutí u jedné techniky a jednoho rytmu dechu není nikdy dobré.
V tomto prvním dílu jsme si představili SOMA DECH s následujícími prvky:
První krok pro tebe může být členská sekce Dechové Espresso, která obsahuje novou vedenou dechovou meditaci. Její délka je pouhých 20minut a skvěle tě uvolní, zrelaxuje a dodá ti energii.
Další krok může být skupinová online lekce SOMA DOMA, která probíhá každý čtvrtek od 20:00. Jde o večerní lekce dýchání a každý týden dýcháme na jinou večerní dechovou skladbu, kterou pak máš k dispozici po zbytek celého týdne. Přidej se na další čtvrteční online dýchání SOMA DOMA.
Přidej se také do komunitní skupiny na Facebooku “Dýchej SOMA”.
Pro vážné zájemce o instruktorský výcvik SOMA, mám na webu připravený nezávazný formulář, po jehož vyplnění tě budU přednostně informovat o spuštění přihlášek do výcviku. Vyplnit nezávazný formulář můžeš zde.